Podle nové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) byla tuberkulóza v roce 2023 celosvětově diagnostikována 8,2 milionu lidí. Jde o nejvyšší počet od roku 1995, kdy WHO začala onemocnění globálně monitorovat. V Česku rostl výskyt tuberkulózy jen mírně a situaci lze v mezinárodním srovnání hodnotit jako příznivou. Tuzemská odborná veřejnost také musela vyvracet dezinformace, které růst nákazy spojovaly s příchodem válečných uprchlíků.
Strmý nárůst pozoruje WHO dlouhodobě. V roce 2020 dosahoval počet nakažených tuberkulózou (TBC) 5,8 milionu, o rok později atakoval hranici 6,5 milionu. Další šestimístný skok na 7,5 milionu nákaz statistiky zaznamenaly v roce 2022.
Smutné prvenství v mortalitě
Opačnou tendenci vykazuje TBC v případě mortality. Zatímco v roce 2022 zemřelo 1,32 milionu nakažených, loni to bylo 1,25 milionu. I tak si ale tuberkulóza odnáší z roku 2023 smutné prvenství. Stala se infekční nemocí, které podlehlo nejvíce lidí na světě.
„V situaci, kdy máme nástroje, jak tuberkulóze předcházet, odhalovat ji a léčit, je nehorázné, že touto nemocí onemocní a umírá na ni tolik lidí,“ uvedl k výsledkům zprávy generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Organizace zároveň vyzvala všechny země k plnění konkrétních závazků a používání účinných zbraní proti nákaze. Zvýšit je podle WHO třeba zejména investice do výzkumu nových vakcín proti TBC.
Jenže právě s podfinancováním prevence i péče je zásadní problém. Objem peněz na obě tyto oblasti se v roce 2023 snížil a podle WHO zůstává velmi hluboko pod cílovou částkou. Země s největšími počty případů tuberkulózy se potýkají s nedostatkem peněžních prostředků. V roce 2023 bylo k dispozici pouze 5,7 miliard dolarů, což odpovídá pouze 26 procentům globálního cíle.
Nárůst v Česku nepředstavuje vyšší riziko
Růst případů nákazy tuberkulózou se týká i České republiky, ačkoli není tak výrazný. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo v roce 2023 nahlášeno 459 případů, což je o 76 více než za předchozí rok. V mezinárodním srovnání přesto nadále patříme mezi země s nízkým výskytem nemoci.
Téměř tři čtvrtiny případů (71 procent) v Česku tvoří muži. Co se týče věkových kategorií, nejčastěji byli pacienty lidé mezi 35 a 39 lety. Největší počet nákaz se objevil v Praze, vyšší počet onemocnění než celostátní průměr – 4,22 případů na 100 tisíc obyvatel – evidovaly ještě kraje Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Pardubický.
Jak na tom byly v roce 2023 jednotlivé kraje. Zdroj: ÚZISK růstu počtu nákaz u nás ve srovnání s předchozími obdobími došlo také v roce 2022. Českem se tehdy začaly šířit dezinformace, podle kterých za nárůst výskytu TBC mohou ukrajinští občané, kteří do Česka uprchli po napadení jejich země Ruskem. To odborná veřejnost kategoricky odmítla.
„Celkově lze říci, že sice došlo k nárůstu záchytů mykobakterie M. tuberculosis na území ČR, nicméně tento nárůst nepředstavuje významné zvýšení rizika tuberkulózy pro populaci a epidemiologická situace tuberkulózy v ČR zůstává příznivá. Dezinformace typu, že uprchlíci z Ukrajiny masivně šíří v Česku tuberkulózu je potřeba jasně označit za nesmysl a uklidnit veřejnost. Nepodléhejme manipulacím dezinformátorů a řiďme se fakty,“ uvedla tehdy ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Její slova potvrdil i vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC Jiří Wallenfels. „Situace v ČR je ohledně výskytu tuberkulózy pod podrobnou kontrolou a z odborného hlediska data ukazují, že se opravdu neděje nic výjimečného. I přes příchod velkého počtu uprchlíků před válkou na Ukrajině, ale i s přihlédnutím k migrantům z jiných zemí, situaci v ČR odborníci nadále hodnotí jako příznivou,“ uvedl Wallenfels.