Umělá inteligence odhaluje diabetickou retinopatii u tisíců pacientů

1 week ago

Umělá inteligence si rychle nachází místo ve zdravotní péči o diabetiky. Závažným onemocněním sítnice, známým jako diabetická retinopatie, trpí stále více lidí a jako obvykle, i zde včasná diagnóza rozhoduje o tom, zdali se podaří předejít těžkému poškození zraku. Z údajů, které dnes zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), vyplývá, že vyšetření za pomoci speciální kamerky vybavené systémem s umělou inteligencí podstoupilo v loňském půlroce na 47 tisíc jejích klientů, přičemž zmíněné onemocnění sítnice byl diagnostikováno u šesti tisíc z nich. Celkem má VZP mezi klienty 590 tisíc diabetiků. V populaci pak tímto onemocněním trpí zhruba každý desátý. Náklady českého zdravotnictví na léčbu cukrovky jsou kolem 20 miliard korun ročně, informoval dnes také Svaz zdravotních pojišťoven (SZP).

Od března 2023 do letošního září prošlo příslušným vyšetřením za využití kamer 47 tisíc diabetiků z řad klientů VZP. „Diabetická retinopatie byla diagnostikována u šesti tisíc z nich, tedy v téměř 13 procentech případů se podezření lékařů skutečně potvrdilo,“ komentoval výsledky náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár.

Cena těchto zařízení využívaných pro vyšetření zraku v diabetologických ordinacích se přitom velmi různí. „Ceny se pohybují od 300 tisíc po téměř milion korun. Samotné pořízení přístroje ale ordinacím k zahájení výkonu nestačí. Lékař či jiný zdravotnický personál musí být také odborně proškolen,“ vysvětlil Bodnár. Teprve následně může ordinace uzavřít s pojišťovnou příslušné dodatky ke smlouvě a tento typ péče začít poskytovat. „Některé kraje jsou z našeho pohledu plně saturovány – kamerami je v nich vybaven dostatečný počet ordinací. Jinde bychom navýšení jejich počtu ještě uvítali,“ dodal náměstek.

S cukrovkou 1. nebo 2. typu se v současnosti léčí téměř 590 tisíc klientů VZP, přičemž v roce 2023 pojišťovna zaplatila za péči o diabetiky téměř 10 miliard korun. Zhruba dvě třetiny nákladů pak představují výdaje na úhradu léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Například na úhradu moderních senzorů, jenž umožňují nepřetržité měření hladiny cukru v krvi pacienta, pojišťovna vynaložila tři čtvrtě miliardy korun. Současné prognózy pak jsou takové, že počet lidí s cukrovkou bude nadále celosvětově stoupat.

Čtyři procenta rozpočtu

Celkové náklady českého zdravotnictví na léčbu cukrovky činí podle zprávy Svazu zdravotních pojišťoven kolem 20 miliard korun ročně, přičemž nejvíce stojí komplikace, například postižení očí či nohou. Nemocných je v Česku přes 1,1 milionu a každý rok přibývá zhruba 4500 nových. Náklady na zdravotní péči loňský rok činily 465,6 miliardy korun, léčba diabetu tak spotřebovala více než čtyři procenta.

„Diabetes je problém sám o sobě, navíc má negativní vliv na průběh případných dalších nemocí. Většina z 20 miliard korun nákladů, které veřejné zdravotnictví na léčbu diabetu ročně vynakládá, jde právě na léčbu komplikací, které nemoc přináší,“ uvedl výkonný ředitel svazu Martin Balada.

Mezi nejzávažnější komplikace způsobené cukrovkou patří právě postižení očí. Nemoc se dlouho zhoršuje bez příznaků, proto pacienti často přicházejí na vyšetření pozdě. Řešením může být prevence. „Pravidelné oční kontroly jsou pro diabetiky zásadní i v případě, že nepociťují zhoršení zraku,“ doporučuje Lucie Frantlové z Očního centra Praha. Je vhodné je podstoupit alespoň jednou ročně.

Otevřít článek