V dohodovacím řízení bude znovu jen 14 segmentů

3 weeks ago

Dohodovacího řízení o úhradách pro příští rok se opět zúčastní jen 14 segmentů. Jednodenní péče, která by se ráda oddělila od ambulantních specialistů, svůj vlastní segment, v tomto směru ani letos neuspěla. V tuto chvíli to ovšem, i vzhledem k finanční situaci svazových pojišťoven, beztak nevypadá s úspěšným uzavíráním dohod příliš nadějně.

Jednodenní péče na pondělním zahajovacím zasedání dohodovacího řízení o úhradách pro příští rok již podruhé neúspěšně zabojovala o vlastní segment. Předseda Asociace poskytovatelů jednodenní chirurgie Dalibor Štambera Zdravotnickému deníku vysvětlil, že v současnosti jsou zahrnuti mezi ambulantními specialisty, ačkoliv podle zákona se o ambulantní péči nejedná. Protože jsou ambulantní specialisté velký segment, jednodenní péče v něm nemá dostatečný prostor na přímé jednání s plátci.

Všechny zdravotní pojišťovny se ovšem proti vzniku nového segmentu postavily s tím, že by to znamenalo prodloužení dohodovacího řízení, předělání harmonogramu a jednání navíc.

Na druhou stranu je otázka, nakolik má letos celé dohodovací řízení, tentokrát za předsednictví Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR (za něž je předsedající ředitelka zdravotnického úseku Zdeňka Salcman Kučerová), šanci na uzavření dohod ve větším množství segmentů. Zaměstnanecké pojišťovny již minulý rok nabídly jen minimální navýšení, které pro většinu segmentů nebylo akceptovatelné, a dílčí dohody VZP s některými segmenty si ministerstvo zdravotnictví v rámci úhradové vyhlášky předělalo dle libosti. Ani letos pak od svazových pojišťoven vzhledem k jejich ekonomické situaci nelze čekat větší (nebo vůbec nějaké) navýšení, a je otázka, nakolik bude po zkušenosti z loňska ke snaze se dohodnout motivována VZP. V rámci pondělního jednání navíc navzdory očekávání účastníků ministerstvo zdravotnictví nijak nepředstavilo své priority.

Priority VZP: přípravy na demografii a optimalizace sítě nemocnic

A s čím jde do jednání největší česká zdravotní pojišťovna? „V tomto dohodovacím řízení budeme zohledňovat nutnost přípravy systému na demografický vývoj v Česku. Zároveň budeme v rámci jednání hovořit o optimalizaci sítě zdravotních služeb. Chceme debatovat o efektivizaci a racionalizaci zejména v akutní lůžkové péči,“ přibližuje priority náměstek VZP Jan Bodnár s tím, že možnosti navyšování budou záviset na číslech, která vzejdou z jednání analytické komise.

Harmonogram dohodovacího řízení je přitom takový, že zdravotní pojišťovny mají předat data analytické komisi do 15. března, poskytovatelé pak data zpracovaná komisí dostanou 22. března a 26. března se uskuteční zasedání analytické komise. Přípravná fáze dohodovacího řízení na Zdravotní pojišťovně MV ČR je naplánována na 24. a 25. dubna, oponentní fáze na 29. a 30. května. Protokoly z přípravné fáze budou rozeslány 7. června, načež se 20. června na ministerstvu bude konat závěrečná fáze jednání. Oficiální předání výsledků proběhne poslední den v červnu.

Otevřít článek