Němečtí pediatři žádají co nejrychlejší otevření škol a školek. A to za poměrně přísných opatření včetně například testování. Ve hře je také očkování dětí a dospívajících proti koronaviru, o němž se v Německu už nějakou dobu vede odborná debata. „Myslím si, že diskuse na toto téma je velmi důležitá,“ uvedl spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn, který debatu vítá.
Podle spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna (CDU) je důležité, aby se o možnosti očkování dětí a dospívajících proti koronaviru diskutovalo. „Shledávám to jako velmi potřebné a důležité téma,“ uvedl Spahn podle deníku Deutsches Ärzteblatt. Závěry odborné diskuse o možném doporučení očkování pro věkovou skupinu 12 až 18 let mohou pak fungovat jako vodítko pro rozhodování rodičů, zda své děti očkovat nechají, či nikoli.
Očkování žáků a studentů má být také jedním z témat dalšího „očkovacího summitu“, který spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU) svolala na 27. květen. Setkání se zúčastní jak zástupci spolkové vlády, tak jednotlivých vlád spolkových zemí. Vedle očkování dětí a dospívajících se má probírat průběh očkování během letních měsíců (se zaměřením na vakcínovou logistiku) nebo pravidla o digitálního očkovacího průkazu (covid pasu).
Rizika neočkování nejsou malá
Téma očkování dětí a dospívajících v Německu už nějakou dobu rezonuje. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) má ještě v průběhu května rozhodnout o schválení vakcíny konsorcia společností Pfizer a BioNTech pro očkování dětí od dvanácti let. Předseda Stálé očkovací komise (STIKO – Ständigen Impfkommission) spadající pod Institut Roberta Kocha (RKI) Thomas Mertens uvedl, že vakcína musí být před případným doporučením pro očkování dětí důkladně prověřena.
Jens Spahn očekává, že EMA očkování pro věkovou skupinu 12 až 18 let schválí. Pokud se tak skutečně stane, bude to podle Spahna znamenat otevření dveří pro vakcinaci této věkové skupiny. Avšak otázka, zda by vláda očkování dětí a dospívajících doporučila, nebyla podle Spahna zatím rozhodnuta.
Existuje totiž rozdíl v tom, zda a nakolik je nutné očkovat lidi v rizikovém věku, například nad 80 let, nebo někoho, komu je mezi 15 a 20 lety. „Očkování mladých by však mělo pozitivní dopad na průběh pandemie,“ uvedl spolkový ministr zdravotnictví s odkazem na míru infekce u mladších. Incidence nových případů nákazy koronaviru je totiž nyní v Německu u školáků a žáků a mladých dospělých nadprůměrná. Děti a dospívající však mají nižší riziko závažného průběhu nemoci Covid-19.
Na druhé straně jsou známy případy, kdy bylo nutné nemocniční ošetření i u těchto věkových skupin. Vědci také varují před dlouhodobými dopad prodělaného covidu u dětí, a v neposlední řadě je rizikem rovněž výskyt postcovidového multisystémového zánětu (PIMS), který se může projevit týdny po prodělané infekci.
Odborníci se neshodnou
A dá se předpokládat, že diskuse o očkování dětí bude v Německu ještě poměrně bouřlivá. Němečtí pediatři totiž vyzývají, aby se co nejdříve otevřely školy a školky, do kterých by se děti vrátily. Doporučují to při dodržování hygienických opatření včetně pravidelného testování na přítomnost koronaviru v organismu.
„Jsme přesvědčeni, že lidé, kteří nemohou být očkováni, by neměli být znevýhodněni. Je naprosto nezbytné, aby se děti ve věku, kdy navštěvují základní školu, mohly normálně vyvíjet a vést normální společenský život,“ uvedl podle deníku Deutsches Ärzteblatt Jörg Dötsch, prezident Německé společnosti pro medicínu dětí a mládeže (DGKJ – Deutsche Gesselschaft für Kinder- und Jugendmedizin).
V tom s Dötschem souhlasí prezidentka dolnosaské pobočky Lékařské komory Martina Wenkerová. A právě proto je přesvědčena, že děti i jejich rodiče by měli mít možnost nechat se očkovat co nejdříve. „Už nejméně rok se jejich život omezil prakticky na nulu. Žádné vyučování ve škole, žádný sport,“ řekla Wenkerová, podle níž to není vůči dětem spravedlivé.
Před předčasným zahájením očkování dětí a dospívajících ale varuje prezident hamburské pobočky Lékařské komory Pedram Emami. Podle něho je třeba o věci seriózně diskutovat a nepodléhat emocím. „Očkování dětí a dospívajících proti koronaviru je téma, které je mnohem složitější než u dospělých,“ uvedl. Je prý třeba poctivě zvážit, zda je riziko trvalých následků u dětí a dospívajících natolik vysoké, aby bylo nutné tuto věkovou skupinu plošně očkovat.
Petr Musil
Příspěvek V Německu řeší, jak na očkování dětí proti koronaviru. Spahn debatu na toto téma vítá pochází z Zdravotnický deník