Vláda možná bude neutrální k senátní novele, která má upravit hrazení modernějších vakcín ze zdravotního pojištění. Návrh podpořila ministerstva zdravotnictví, vnitra, sociálních věcí i Hospodářská komora. Proti předloze se ale postavilo ministerstvo financí, které jí vytklo nedostatečné zpracování finančních dopadů na systém veřejného zdravotního pojištění. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Kabinet se má novelou zabývat příští týden.
Senát chce novelou upravit hrazení modernějších vakcín pro preventivní nepovinná očkování s tím, že změna by mohla být zavedena od dubna příštího roku. Současný systém úhrady vakcín vede podle předkladatelů v čele Karlem Zitterbartem (za STAN) k doplatkům na modernější a účinnější vakcíny a pacienti kvůli tomu často preferují starší, plně hrazené vakcíny. Ty však mohou být podle tvůrců předlohy méně účinné.
Léčivé přípravky obsahující očkovací látky, které jsou určené pro nepovinná očkování, jsou podle dosavadních pravidel hrazeny přímo ze zákona buď v režimu nejméně ekonomicky náročném, který se týká i očkovacích látek proti tetanu, vzteklině či stafylokokovým infekcím, nebo na základě sdělení ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek.
Senátoři chtějí zavést rozhodování o úhradě vakcín pro preventivní očkování ze zdravotního pojištění prostřednictvím správního řízení. Zahrnovalo by celkové hodnocení medicínských, sociálních, ekonomických a etických aspektů, uvedli ve zdůvodnění předlohy. Zitterbart už dříve řekl, že navrhovaná změna by přinesla jasná pravidla, průhlednost a předvídatelnost. Stejný model rozhodování se podle senátora využívá při hodnocení léků na vzácná onemocnění.
Úhrada účinnějších vakcín povede podle předkladatelů novely k vyšší míře proočkovanosti a lepší ochraně veřejného zdraví. Efektivnější prevence nemocí sníží celkové náklady na zdravotní péči a další ekonomické dopady spojené s nemocností, jako jsou náklady na sociální dávky a ztráty produktivity.
O stejnou úpravu se Senát pokusil už v červenci doplnit novelu týkající se doplatků na léky, Sněmovna ale v říjnu senátní úpravy odmítla. Senátoři do už přijaté předlohy připojili také zmírnění podmínek pro slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, což bude Sněmovna řešit znovu v rámci novely o pravidlech pro sociálně-zdravotní služby. Sněmovní sociální výbor tuto úpravu nepodpořil.