Vyhláška o hygienických limitech dá nemocnicím větší volnost v teplotě vytápění či chlazení

2 weeks ago

Provozovatelé nemocnic, domovů pro seniory, hotelů nebo sportovních a výstavních hal by mohli mít větší volnost v tom, na jakou teplotu budou vytápět či chladit své místnosti. Vyplývá to z návrhu vyhlášky o hygienických limitech chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví (MZd).

Dosud byla teplota určená pro teplé a chladné období roku, nově bude teplotní interval širší. V nemocnicích a podobných zařízeních bude stanoven zvlášť pro pokoje a ostatní prostory. Ministerstvo v aktuálním materiálu uvedlo, že platný legislativní předpis, který vznikal v letech 2001 až 2002, je již neaktuální. Proto je podle MZd nezbytné uvést paragrafové znění do souladu s nejnovějšími odbornými podklady.

Teplotu v místnostech pro ubytování, školení, kulturu, sport nebo nemocnicích, sociálních ústavech či domovech pro seniory ministerstvo od roku 2003 ve vyhlášce stanovovalo konkrétní hodnotou s tolerancí 1,5 až tři stupně Celsia podle typu zařízení.

Například v nemocnici je daná teplota v chladném období roku 22 stupňů s dvoustupňovou tolerancí, v teplém o dva stupně vyšší. Nově bude moci na pokojích být mezi 22 a 26 stupni Celsia, na chodbách a v ostatních prostorách 19 až 27 stupňů.

Ubytovací nebo školicí prostory mají mít nově stanovený rozsah 20 až 28 stupňů, což odpovídá hranici od nejnižší možné teploty v zimě po nejvyšší možnou v létě. Pro umývárny či sprchy byla i dosud stanovená minimální teplota, nově bude o jeden stupeň Celsia nižší.

Ministerstvo už v polovině roku 2023 deklarovalo, že se chce více zaměřit na ochranu zdraví před působením azbestu. Azbestová a minerální vlákna totiž mohou při vdechování poškozovat plíce. Nově proto vyhláška stanoví maximální limity azbestových a takzvaných bioperzistentních a ostatních minerálních vláken na metr krychlový vzduchu.

Pro posuzování kvality vzduchu v místnostech vyhláška stanoví konkrétní limity koncentrace oxidu uhličitého (CO2) ve vzduchu, které nemají být překračované. „Množství vyměňovaného vzduchu ve větraném prostoru a režim větrání se stanovuje s ohledem na množství osob a vykonávanou činnost,“ píše se v návrhu.

Střední hodnota nesmí být vyšší než 1200 částic na milion, maximální během měření nesmí překročit 2500 na milion. Vyhláška také stanoví, že zařízení na výměnu vzduchu, filtraci a ohřev či chlazení vzduchu musí mít zajištěnu pravidelnou údržbu a čištění.

Samostatné vyhlášky platí pro teploty místností a další hygienické parametry pracovišť nebo škol. Změny vyhlášky by měly začít platit prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jejího vyhlášení ve sbírce zákonů.

Otevřít článek