Za dva týdny končí nemocnicím pětileté rámcové smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Ta proto v průběhu celého roku intenzivně jednala o jejich další podobě, a protože v některých zařízeních se nepovedlo najít shodu s vedením, byly uzavřeny smlouvy pouze na rok či dva s tím, že v příštím roce bude diskuze pokračovat. Zatímco má ale pojišťovna plné ruce práce s finišováním jednání s nemocnicemi, závěr roku jí ztrpčují podvodníci. Ti v posledních šesti týdnech rozeslali tisíce věrohodně vypadajících emailů podepsaných jmény reálných lidí z managementu VZP, jimiž se z klientů snaží pod záminkou vrácení peněz vylákat přístup k jejich účtu. Včera to po jednání správní rady VZP novinářům řekli její zástupci.
Největší česká zdravotní pojišťovna v letošním intenzivně jednala s nemocnicemi o podobě rámcových smluv na dalších pět let. I když šla jednání více ztuha, než se čekalo (psali jsme například zde), povedlo se jí s některými nemocnicemi dohodnout na transformaci a celkem přeměnit zhruba 1200 akutních lůžek.
„Rámcové smlouvy se v tuto chvíli ještě uzavírají, diskuze běžela do posledních dní. VZP nepřistoupila k tomu, aby silově neuzavřela rámcovou smlouvu s některým z poskytovatelů. Máme tady smlouvy uzavřené v nové podobě, to znamená s úspěšnou restrukturalizací péče například v Sušici či Ivančicích, kde došlo k úplné či částečné transformaci akutních lůžek na následná nebo jednodenní péči. Pak tu máme většinu smluv na další pětileté období u nezpochybnitelných nemocnic, minimálně tedy těch, které fungují v urgentní síti. A jsou tu i smlouvy uzavřené na konto nedohody, kde je odlišná pozice zřizovatele nebo managementu zařízení, a tam uzavíráme smlouvu kratší, na jeden nebo dva roky, abychom diskuzi mohli aktivně vést i v příštím roce,“ přibližuje ředitel VZP Zdeněk Kabátek s tím, že smluv s kratší platností je kolem deseti až dvaceti.
Podvodné maily pod hlavičkou VZP
Závěr roku ale není pro VZP jen ve znamení dojednávání rámcových smluv, ale také zvýšené aktivity podvodníků. Ti totiž posílají podvodné emaily pod hlavičkou VZP, v nichž slibují úhradu přeplatků ve výši několika tisíc korun. Vyzývají přitom příjemce k okamžitému přihlášení do jejich bankovnictví za účelem zaslání přeplatku s tvrzením, že odkaz je platný pouze 24 hodin. Jenže přihlášením do bankovnictví lidé podvodníkům předají přístup k jejich účtu a riskují tak, že přijdou o své úspory.
Podvodný dopis lákající z klientů číslo účtu. Zdroj: VZP.Intenzivní vlna těchto emailů začala v listopadu a za posledních šest týdnů takto byly rozeslány tisíce zpráv, a to nejen klientům VZP. Podvodníci ovšem svůj falešný mail vyšperkovali – má oficiální záhlaví a zápatí pojišťovny, obsahuje reálné informace s kontaktem a infolinkou a v posledních dnech dokonce neschází ani fiktivní podpis ředitele bezpečnosti VZP Jana Svobody. To může zmást i obezřetnější klienty, protože Jan Svoboda skutečně je bezpečnostním ředitelem VZP, kterého si snadno najdou na webu pojišťovny – to ovšem nic nemění na tom, že jeho jméno podvodně figuruje v podvodném mailu.
VZP opakovaně zdůrazňuje, že popsaným způsobem žádné částky nevyplácí a od klientů nikdy nepožaduje přihlášení k bankovnímu účtu prostřednictvím emailu či SMS.
Pojišťovnám i jejich klientům by ovšem mohlo brzy usnadnit život to, že se od Nového roku již nebudou vracet nadlimitní doplatky za léky, jako tomu bylo doposud. „Systém nově bude fungovat tak, že bude pojišťovna přímo spojena se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a lékárnou s tím, že přeplatky nad limit vůbec nebudou pojištěnci účtovány. Situace tak bude jednodušší. Každopádně hlavní sdělení je, aby si lidé dali pozor na podvodné emaily, které se tváří jako emaily odeslané VZP,“ podtrhává předseda správní rady pojišťovny Tom Philipp.
Plán bude zřejmě dodržen
A jak vypadá účet pojišťovny před závěrem roku? Konečný zůstatek na běžném účtu základního fondu byl ke konci listopadu 10,6 miliardy korun, na rezervním fondu bylo 3,9 miliardy. Očekávaný výsledek hospodaření základního fondu za leden až listopad je minus 4,2 miliardy s tím, že na konci roku se v souladu se zdravotně pojistným plánem očekává záporné saldo ve výši minus pět miliard.
Do konce listopadu přitom příjmy základního fondu dosáhly 279,6 miliardy, což je 90,9 procenta plánu. Výdaje byly čerpány ve výši 274,7 miliardy, tedy 90,7 procenta plánu, z toho 266,8 miliardy šlo na zdravotní služby.
„Až se tu sejdeme v lednu, budeme moci s největší pravděpodobností říci, že zdravotně pojistný plán byl, plus minus jedna koruna, dodržen. Hospodaření je tedy z hlediska zdravotně pojistného plánu zdravé,“ dodává místopředseda správní rady VZP Miroslav Kalousek.
V příštím roce chce také VZP analyzovat čerpání preventivních programů, které letos velmi narostlo. Původně měl mít fond prevence letos rozpočet 1,6 miliardy, v září se ale pojišťovna rozhodla navýšit ho o 300 milionů korun uvolněných z úspor provozního fondu.
„V průběhu roku 2025 budeme analyzovat rok 2024 jednak podle onemocnění, ale také individuálně, zda skutečně tyto preventivní programy prospěly. Velmi si přejeme, aby byl výsledek pozitivní, a i v roce 2025 chceme programy podporovat,“ uzavírá místopředsedkyně správní rady Věra Adámková.