VZP: Náklady na biologickou léčbu melanomu strmě stoupají

1 week ago

Každý rok přibývá lidí, které postihne zhoubný melanom a kolem 400 z nich na toto onemocnění umírá. Na rostoucí počty pacientů i zvyšující se náklady na jejich léčbu, a to především na léčbu biologickou, upozornila při příležitosti Evropského dne melanomu Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

V loňském roce se léčilo s některém typem melanomu téměř 17 tisíc klientů VZP, za jejich léčbu pojišťovna uhradila celkem 632 milionů korun. Data VZP přitom ukazují, že jak počet pacientů s odhaleným melanomem, tak náklady za jejich léčbu meziročně poměrně výrazně narůstají:

Zdroj: VZP

Dlouhodobě dramaticky rostou náklady na biologickou léčbu melanomu, za posledních pět let se více než zdvojnásobily na loňských 550 milionů korun. Náklady na biologickou léčbu tvoří tedy již 87 procent celkových nákladů na léčbu této zákeřné nemoci:

Zdroj: VZP

Nejčastěji lékaři odhalí zhoubný melanom na trupu pacienta. Následují dolní končetiny a horní končetiny. Výjimkou ale nejsou ani nálezy například v obličeji i ve vlasech. Příznaky melanomu mohou zahrnovat změny barvy, tvaru nebo velikosti mateřských znamének nebo nové výrůstky na kůži. Klíčovou roli pro úspěšnou léčbu melanomu hraje prevence, která zahrnuje pravidelnou kontrolu kůže a minimalizaci pobytu na slunci.

Protože se může rychle šířit do okolních tkání a orgánů, je melanom považován za jeden z nejagresivnějších typů rakoviny kůže, která se podle odborníků může v příštích letech stát nejčastějším nádorovým onemocněním. Rizikové faktory zahrnují nadměrné vystavení slunci, přítomnost mnoha mateřských znamének, genetické faktory a oslabený imunitní systém. Melanom může metastazovat do kůže, podkoží, lymfatických uzlin nebo hematogenně do kteréhokoliv vnitřního orgánu.

Tloušťka melanomu je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují prognózu nemoci. Čím tenčí je melanom, tím je obvykle lépe prognózován, což znamená, že je méně pravděpodobné, že se bude šířit do okolních tkání a orgánů a že bude mít agresivní průběh. V tomto případě je u pacientovi znaménko odstraněno, což samo o sobě znamená vyléčení, nicméně stejně je nutné pacienta pravidelně sledovat, aby se minimalizovalo riziko opakování.

U pokročilejšího stádia rakoviny kůže, takzvaného tlustého melanomu, je vyšší pravděpodobnost šíření do okolních tkání a orgánů, což může způsobit závažné komplikace a snížit šance na úspěšnou léčbu. V tomto případě se už hraje o čas – nádor musí být léčen co nejdříve. Důležité tedy jsou preventivní opatření, vyhledávání rizikových pacientů, přesná diagnostika a odpovídající léčba a pravidelné sledování diagnostikovaných pacientů.

Otevřít článek