Přeshraniční eRecepty, podpora domácích farmaceutických firem či rámcová smlouva o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranek – to byla některá z témat, která spolu řešili český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a slovenská ministryně Zuzana Dolinková. Podepsali také memorandum o spolupráci v oblasti lékové politiky, na kterém se dohodli již během únorového jednání v Praze. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
„Bilaterální jednání se slovenskou ministryní zdravotnictví Zuzanou Dolinkovou je za námi. V jeho závěru jsme podepsali memorandum o spolupráci našich zemí ve zdravotnictví, a to především v oblastech rychlejšího vstupu léčiv na naše trhy, společných projektů a výměny informací a zkušeností,“ napsal na síti X Vlastimil Válek.
Podepsáním memoranda o spolupráci v oblasti lékové politiky a zdravotnických prostředků se Česko Slovensko dohodly, že budou společně vytvářet podmínky pro rychlejší vstup inovativních léků, nových generik a biosimilárních léčiv na trh. Centrem pozornosti přitom bude řešení nedostupnosti léčiv, paralelní obchod, úhrady léčiv a zdravotnických prostředků i jejich uvádění na trh a také farmakoekonomické hodnocení zdravotnických technologií.
Tématem diskuze byla i podpora evropských výrobců léků. „Česká republika podporuje posílení výroby léčiv v rámci Evropské unie, zvýšení diverzifikace dodavatelského řetězce a snížení závislosti na třetích zemích. Podporujeme také veškeré návrhy vedoucí ke zvýšení dostupnosti léků a zejména povinnost uvádět jednotlivé nové léky bez prodlení na trhy všech členských států,” shrnuje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň.
Jednání se dotklo také hromadění léčiv v některých zemích, jako je Německo. Toto téma zvedl na červnovém zasedání rady ministrů zdravotnictví EPSCO Vlastimil Válek (více zde). Českou iniciativu proti excesivním národním zásobám léků podpořilo 19 členských států Evropské unie včetně Slovenska.
Čeští pacienti by si mohli vyzvednout eRecept na Slovensku
Při bilaterálním jednání také ministr Válek upozornil na potřebu umožnit přeshraniční výměnu eReceptů mezi Českou a Slovenskou republikou. „Již nyní má pacient možnost vyzvednout léky na český eRecept v Polsku, Chorvatsku, Španělsku, Estonsku a Lotyšsku. Připravujeme, aby to bylo možné i v dalších zemích. Velmi bychom ale uvítali, pokud by se také Slovensko zapojilo do přeshraniční výměny eReceptů. Vzhledem k počtu českých občanů cestujících denně na Slovensko, nebo zde trvaleji pobývajících, by možnost využívat tuto službu výrazně zkvalitnila a zjednodušila jejich život. ČR je připravena poskytnout slovenským kolegům pro nastavení výměny mezi ČR a SR veškerou součinnost,” říká Vlastimil Válek.
Ministři a jejich expertní delegace se zabývali také přeshraniční spoluprací zdravotnických záchranných služeb. „Podstatný také byl posun ve spolupráci převozu pacientů přes hranice. Na naší straně je splněno a já děkuji paní ministryni, že se jednání posouvá i na Slovensku. Věřím, že smlouvu o zdravotnické záchranné službě podepíšeme co nejdříve,“ napsal na síti X Válek.
V Česku přitom nyní běží legislativní proces, který byl zahájen v červenci. Návrh na sjednání smlouvy nyní zamíří do mezirezortního připomínkového řízení a v září by ho měla projednat vláda.