
Řada farmaceutických společností podala u Soudního dvora Evropské unie spolu žalobu kvůli schválené evropské směrnici o odpadech. Ta zavádí přísnější ekologické normy s cílem omezit přítomnost znečišťujících látek ve vodách a ukládá farmaceutickým a kosmetickým společnostem povinnost pokrýt minimálně 80 procent nákladů na zavedení takzvaného kvartérního čištění odpadních vod. Vyšší náklady výroby podle farmaceutických firem způsobí, že výroba některých levnějších léků nebude ekonomicky udržitelná. Mezi žalujícími firmami jsou například i firmy Accord, Adamed, Fresenius Kabi, Polpharma, Sandoz, STADA, Teva, Viatris a Zentiva. „Implementace směrnice v její současné podobě způsobí, že mnoho přípravků nebude ekonomicky udržitelných, budou vytlačeny z trhu,“ uvedl generální manažer Zentiva ČR Boris Sananes.
„Podporujeme Green Deal a ambice směrnice o čištění odpadních vod, ale nemůžeme přijmout současný plán její implementace… Směrnice vede k astronomické dodatečné dani, která představuje neúměrnou zátěž pro generický průmysl. Nemůžeme ji financovat, když zároveň fungujeme ve vysoce regulovaném prostředí,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Zentivy Steffen Saltofte.
Podle firmy bude mít směrnice dopad zejména na výrobce takzvaných generických léčiv, tedy přípravků vyráběných jinými výrobci po skončení patentové ochrany originálních léků. Ty tvoří asi 70 procent všech léků prodávaných v Evropě, ale jen necelou pětinu tržní hodnoty. „Implementace směrnice v její současné podobě způsobí, že mnoho přípravků nebude ekonomicky udržitelných, budou vytlačeny z trhu,“ míní generální manažer Zentiva ČR Boris Sananes. „Jako společnost investujeme do dekarbonizace našich provozů a necháváme v našich prostorách instalovat vlastní čistírny odpadních vod. Abychom zachovali vysokou kvalitu a bezpečnost našich přípravků, musíme dodržovat řadu předpisů, naše ceny jsou regulované a investice do ekologických inovací nejsou odměňovány,“ dodal Sananes v tiskové zprávě společnosti Zentiva ČR.
Ceny zastropované státem nelze zvýšit
Směrnice podle Zentivy prosazuje zásadu, že čištění vody platí její znečišťovatel. Požaduje, aby farmaceutický a kosmetický průmysl financoval nové procesy čištění v městských čistírnách odpadních vod k odstranění takzvaných mikropolutantů. Tyto mikroskopické látky se dostávají do vody přípravků, které lidé užívají, tělo je vyloučí a poté se dostávají do čistíren odpadních vod s odpadní vodou. „Zentiva vyzývá Evropskou komisi a členské státy, aby přehodnotily dopad směrnice. Naléhavě potřebujeme dialog s tvůrci politik EU a všemi zúčastněnými stranami, abychom našli vhodné a spravedlivé řešení pro zajištění čisté vody, aniž by byl ohrožen přístup k cenově dostupné zdravotní péči v Evropě,“ dodal Saltofte.
Farmaceutické firmy odhadují investice do zavedení kvarterního čištění v České republice ve výši desítek miliard korun a varují, že krom vstupních investic bude průmysl platit i náklady na provoz. Průmysl navíc nemůže zvýšit některé ceny, protože u většiny léků na předpis jsou zastropované státem.
Finální účinnost směrnice nastane v roce 2045, její jednotlivé části se mají zavádět postupně dříve. Takzvaný čtvrtý stupeň čištění má směrnice zavést pro velká města jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR loni v březnu odhadovalo, že za 20 let si investice vyžádají přes 400 miliard korun.