Výzkum VFN: Za předčasným porodem může stát imunita

5 months ago

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) vznikl multioborový výzkumný tým, který se zabývá příčinami předčasného porodu. Pilotní data aktuální studie naznačují, že proces předčasného porodu se s velkou pravděpodobností spouští již na počátku těhotenství a úzce souvisí s imunitou ženy. Kapacita výzkumu poruch imunity u těhotných žen je ale zatím velmi nízká, a to i z důvodu nízkého počtu reprodukčních imunologů, kteří jsou v Česku pouze čtyři. Upozornil na to vedoucí Perinatologického centra Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN Michal Koucký.

Cílem aktuálního výzkumu specialistů z VFN, který se aktuálně nachází ve své klinické fázi, je snaha prokázat, že již v průběhu prvního trimestru těhotenství je možné z krevního vzorku rozpoznat změny v imunitním systému, které spouští signály předčasného porodu. „Výzkum se zaměřuje na imunologické mapování u rizikových žen. Ověřujeme, zda nejsou nosičkami poruch vrozené a získané imunity. Zjišťujeme také, že pro úspěšné těhotenství je potřeba řešit imunologické komplikace ideálně ještě před početím nebo později na počátku těhotenství,“ vysvětlil na tiskové konferenci k rizikům v těhotenství Michal Koucký z VFN.

Pilotní data výzkumu přinášejí zjištění, že dvě třetiny žen, které nemocnice doporučila k reprodukčnímu imunologovi, měly poruchu imunity a byla jim doporučena léčba imunoglobiny nebo kortikoidy. Ve spolupráci s reprodukčními imunology také lékaři z VFN zjistili, že ženy rodící předčasně mají oproti ženám, co porodí v termínu, již v prvním trimestru těhotenství snížené počty a hodnoty bílých krvinek.

Aktuálně je vyhodnocena první etapa výzkumu, výzkumný vzorek je ale zatím malý. Prozatím bylo vyšetřeno pouze 35 žen. „Klíčové je vyšetřit dalších 50 až 70 žen, které jsou aktuálně po předchozím předčasném porodu nebo těhotenské ztrátě v prvním trimestru,“ popsal Koucký s tím, že Česká republika je s takovým výzkumem zcela unikátní a sběr dalších dat bude trvat minimálně půl roku. Výzkum brzdí také nízký počet reprodukčních imunologů v Česku. Podle Kouckého jsou v celé republice pouze čtyři lékaři, kteří se na reprodukční imunologii specializují.

Prekoncepční péče pro ženy

Péče o ženy před početím je současným trendem budoucího těhotenství. Výzkum by nebyl možný bez existence systematické prekoncepční péče specializované poradny. Ta je určena pro ženy, které do těhotenství vstupují s rizikovými faktory, jako jsou například předchozí těhotenské ztráty, předčasný porod nebo závažné onemocnění během těhotenství, jako je například preeklampsie (špatný vývoj placenty – pozn. red.).

„V rámci prekoncepční přípravy hledáme u žen rizikové faktory, jako například poruchy imunity, vady dělohy, dekompenzované interní onemocnění, a ty se snažíme řešit ještě před početím. Předností našeho pracoviště je široká spolupráce se specialisty napříč obory,“ uvedl Zdeněk Laštůvka z prekoncepční ambulance Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN. Dodal, že riziko předčasného porodu může souviset i s vyšším věkem pacientek, které se pro dítě rozhodnou později.

Odborníci neonatologické části porodnice U Apolináře systematicky zavádí do praxe také bonding nezralých novorozenců. Časný fyzický kontakt matky s těžce nezralým miminkem je podle nejnovějších odborných studií nejen bezpečný, ale dokonce zlepšuje průběh poporodní adaptace u dětí narozených od 28. týdne výše. „Těžce nezralý novorozenec s hmotností okolo 1 kilogramu zůstane během prvních hodin života na hrudníku maminky nebo tatínka, kde je mu poskytnuta veškerá specializovaná péče, jako například ventilační podpora nebo zahájení výživy,“ popsala lékařka Tereza Lamberská z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.

Výzkum předčasných porodů týmu odborníků z VFN podporuje také nezisková organizace Nedoklubko prostřednictvím svého projektu Pomáháme donošení již od roku 2017.

Otevřít článek