Stabilní podnikatelské prostředí, neměnná legislativa a zajištěná patentová ochrana pro inovace – to by si do nového roku přál Zbyněk Gregor, Corporate Affairs Director společnosti Eli Lilly. Ten v bilanční anketě Zdravotnického deníku pochválil novinky v tuzemské i evropské farmaceutické legislativě a představil také firemní plány. „Předpokládáme, že v roce 2025 budeme moci nově nabídnout léčbu i pacientům s Alzheimerovou chorobou,“ uvedl.
Co nejlepšího a nejhoršího se podle vás stalo ve zdravotnictví v letošním roce?
To je otázka perspektivy pohledu. Co je pro někoho nejhorší, může být pro jiného nejlepší a naopak. Nedokážu posoudit celé české zdravotnictví, přesto z pohledu farmaceutického průmyslu vnímáme jako zásadní přijetí novely zákona o léčivech, která s vykonavatelností od 1. června 2024 přinesla několik klíčových změn zaměřených na zlepšení dostupnosti léků pro pacienty a efektivnější řízení zásob.
Z pohledu legislativy EU je celý farmaceutický sektor – originální i generické společnosti – významně ovlivněn revidovanou směrnicí o čištění městských odpadních vod, která neúměrně přenáší povinnost hradit alespoň 80 procent všech nákladů na čištění městských odpadních vod výhradně na farmaceutické a kosmetické společnosti. Je žádoucí se držet zásady, že platí znečišťovatel a do úhrad nákladů na čištění zahrnout všechny skutečné znečišťovatele.
Co očekáváte od příštího roku?
Za poměrně významný počin s přímým dopadem na farmaceutický průmysl považuji zavedení sjednocujícího nařízení o hodnocení zdravotnických technologií v rámci Evropské unie, takzvaný Joint Clinical Assessment, které by mělo centralizovaně vyhodnocovat klinické přínosy nových léčivých přípravků a zajistit, aby byly nové zdravotnické technologie bezpečné a účinné. S platností od 12. ledna 2025 začíná tento proces platit pro všechny nové léčivé přípravky pro léčbu onkologických onemocnění a přípravky pro moderní terapie. Hlavním účelem této iniciativy je urychlit přístup pacientů k novým léčivým přípravkům prováděním klinického hodnocení již na úrovni EU.
Doufáme, že do konce roku 2025 dojde ke zrychlení procesů Evropské agentury pro léčivé přípravky, a že silná a předvídatelná ochrana duševního vlastnictví společně s rovným a rychlejším přístupem k léčbě všech pacientů napříč Evropskou unií učiní Evropu globálně konkurenceschopnější.
V roce 2025 také samozřejmě všichni očekáváme podzimní parlamentní volby.
Jaké změny, které lze uskutečnit příští rok, by podle vás prospěly českému zdravotnictví?
Naprosto zásadní je udržitelnost financování zdravotního systému s důrazem na vyšší odpovědnost pacientů za svoje zdraví. Je nutné ještě více se zaměřit na včasnou diagnostiku, prevenci nemocí a alokovat dostatek finančních prostředků do fondů prevence zdravotních pojišťoven. S obavami jsme zaznamenali články, že hospodaření zdravotních pojišťoven je pro příští rok – nebo dokonce roky – naplánováno jako schodkové se záporným saldem.
Jinak z pohledu mezinárodních obchodních korporací považujeme za mimořádně důležité stabilní podnikatelské prostředí, neměnnou legislativu a zajištěnou patentovou ochranu pro inovace, která zaručí další investice do výzkumu a vývoje nových léčivých přípravků.
Jaké jsou vaše profesní plány v novém roce?
Moje oblíbené rčení je „Jediná jistá věc v businessu je neustálá změna“, nicméně věřím, že naše společnost má velmi jasnou vizi, a to zajistit léčivé přípravky pro všechny pacienty, kteří léčbu potřebují. Směřování zůstává stejné a zaměřujeme se na vývoj a dodávání inovativních léků pro pacienty s nádorovým onemocněním, s autoimunitními onemocněními a od srpna 2024 také na pacienty s obezitou nebo nadváhou za přítomnosti alespoň jedné komorbidity související s tělesnou hmotností. Předpokládáme, že v roce 2025 budeme moci nově nabídnout léčbu i pacientům s Alzheimerovou chorobou. Společnost Lilly vyvíjí vysoce inovativní léčivé přípravky a věříme, že pro pacienty z výše uvedených terapeutických oblastí máme účinné a bezpečné řešení jejich zdravotních problémů.