Začne nový rok v Německu stávkou lékařů? Rozhodne se v polovině prosince

2 weeks ago

Napětí mezi lékařskými odbory a Asociací městských zaměstnavatelských svazů v Německu nejen že neopadá, ale nadále se stupňuje. Už za necelé dva týdny by mělo být jasné, zda lékaři německých městských nemocnic vstoupí do stávky, nebo zda budou i nadále jednat o zvýšení svých platů a zlepšení pracovních podmínek. O vyhlášení stávky nyní hlasují sami lékaři. Pokud se alespoň tři čtvrtiny z nich vysloví pro stávku, protest začne, uvedl odborný deník Deutsches Ärzteblatt.

V pondělí začalo v Německu hlasování o tom, zda lékaři a lékařky z městských nemocnic vstoupí do stávky. Čas vyjádřit svůj názor mají až do 16. prosince, kdy by mělo být o dalším postupu jasno, uvedl odborný deník Deutsches Ärzteblatt s odkazem na sdělení jednoho z největších německých odborových svazů pracovníků ve zdravotnictví Marburger Bund.

Pokud se pro stávku vysloví alespoň 75 procent členů odborového svazu, lékařský personál zaměstnaný v městských nemocnicích nejspíše vstoupí do stávky. Protest by mohl začít v polovině ledna příštího roku, uvedl Marburger Bund.

Odbory jsou nakloněny k jednání i během hlasování

„Samozřejmě jsme připraveni jednat s Asociací městských zaměstnavatelských svazů kdykoli během hlasování a také po něm,“ vysvětlil pro deník Deutsches Ärzteblatt spolupředseda odborového svazu Marburger Bund Andreas Botzlar.

Podle něho ale takové vyjednávání může mít smysl pouze tehdy, pokud se Asociace (VKA – Vereinigung der kommunalen Arbeitgeberverbände) vzdá trvale odmítavého postoje vůči návrhům Marburger Bundu. „Asociace svým chováním způsobila eskalaci celého sporu v rámci kolektivního vyjednávání. Zaměstnavatelé neprojevili ochotu změnit úpravu podmínek ve směnném provozu, přestože v prvním kole vyjednávání slíbili, že má ke změnám vůli,“ doplnila Susanne Johnaová, předsedkyně Marburger Bundu.

Ke stávce lékařů a lékařek městských nemocnic se schyluje již několik měsíců. Nyní je však pravděpodobnost jejího uskutečnění asi nejvyšší poté, co před přibližně dvěma týdny zkrachovalo již páté kolo vyjednávání o platech a nových pracovních podmínkách, které měly platit od nového roku.

Předčasný konec jednání

Samotné páté kolo vyjednávání mělo trvat celkem tři dny, ovšem došlo k jeho předčasnému ukončení. Odborový svaz Marburger Bund totiž považoval nabídku, s níž na jednání přišli zaměstnavatelé, za urážku. O dlouhých vyjednáváních informoval v řadě textů také Zdravotnický deník.

„Obdrželi jsme písemnou nabídku, kterou lze chápat jako provokaci. Nežádáme nic, s čím by si (městské) nemocnice nedokázaly poradit. Kompromisy možné jsou, ale jedině v případě, že druhá strana je ochotna vyjednávat,“ uvedl před dvěma týdny pro deník Deutsches Ärzteblatt jeden z vyjednavačů odborového svazu Marburger Bund Christian Twardy.

Hlavním důvodem k předčasnému ukončení jednání ze strany odborů (a tedy nejspíše také ke stávce) zřejmě byla nabídka ze strany zaměstnavatelů, která měla upravovat systém služeb lékařů a lékařek městských nemocnic.

Narušení důvěry?

Systém by podle odborů měl být postaven na jakémsi základním koridoru pracovní doby, který by trval od 7:30 do 18:00. Pokud by lékaři pracovali mimo tento koridor, měl by jim náležet příplatek. Koridor by však nesloužil jen jako vodítko pro stanovení měsíční mzdy, ale odvozoval by se od něho také nárok na dodatečnou dovolenou.

S tím však zaměstnavatelé mají dlouhodobě problém. Odbory tvrdí, že VKA na tuto změnu nechce přistoupit z důvodu, že stávající systém je osvědčený desítky let. „Asociace městských zaměstnavatelských svazů v selhání jednání sehrála klíčovou roli,“ komentoval tehdy konec jednání Andreas Botzlar.

Botzlar již tehdy uvedl, že odbory prakticky ztratily důvěru v představitele VKA. A to právě kvůli dříve vyjádřené ochotě na změnu pracovních podmínek kývnout. „Tato nečestnost v otázce, jež je pro jednání zásadní, je do očí bijící porušení důvěry. O tom, jak dál postupovat, budeme proto jednat v naší komisi pro kolektivní vyjednávání,“ dodal Botzlar.

Čelíme ekonomicky nejisté době, tvrdí zástupci nemocnic

Vedle neshody na změně systému služeb totiž zaměstnavatelé nechtějí přistoupit na požadavky odborů na navýšení platů nejméně o 8,5 procenta. „Skutečnost, že Marburger Bund trvá na svých maximálních požadavcích, je vzhledem k historicky složité finanční situaci městských nemocnic nepochopitelná a znamená to pro ně setrvávání ve finančních ztrátách i v příštím roce,“ uvedl pro Deutsches Ärzteblatt Dirk Köcher, vyjednavač Asociace městských zaměstnavatelských svazů a obchodní ředitel Městské nemocnice v Drážďanech.

Podle Köchera byl odborům navzdory nejistým ekonomickým podmínkám podán atraktivní návrh. Nejistá finanční situace nemocnic byla prý odborům již na samém začátku vzájemných jednání transparentně vysvětlena. „Každý u jednacího stolu ví, v jakých rámcových podmínkách musíme působit. Blokující postoj lékařských odborů proto nemá žádné ospravedlnění,“ dodal Dirk Köcher.

Asociace VKA odborům nabídla nikoli jednorázově skokové, nýbrž postupné zvyšování tabulkových platů. Od 1. dubna 2025 nárůst o dvě procenta a od 1. dubna 2026 o další dvě procenta. Od prosince 2026 by se pak platy zvýšily o dalších 1,5 procenta. Vedle toho by nemocnice lékařům vyplatily jednorázový příplatek 500 eur (v přepočtu asi 13 tisíc korun).

Otevřít článek