Podpora atraktivity českého trhu pro klinické studie, zvýšení investic do prevence i edukace pacientů a zavedení předvídatelného systému úhrad v mnohem větší míře a nejen u léků. To jsou podle ředitelky oddělení cen a úhrad společnosti Amgen Šárky Veselé tři oblasti, v nichž je možné relativně snadno zavést nebo dokončit měřitelné změny, které by prospěly tuzemskému zdravotnictví. V bilanční anketě Zdravotnického deníku Veselá také vysvětluje, proč se obává omezování investic do inovací.
Co nejlepšího se podle vás v loňském roce stalo v českém zdravotnictví?
Na situaci ve zdravotnictví se dívám z perspektivy inovativní farmaceutické firmy. A několik pozitivních momentů bych ráda zmínila přímo z posledních dní loňského roku. Ústav zdravotnických informací a statistiky oznámil zpřístupnění syntetických dat. Tato pokročilá forma práce s daty umožní přesnější a rychlejší analýzy, díky nimž můžeme lépe pochopit pohyb pacientů v systému a efektivněji nastavovat postupy v jednotlivých terapeutických oblastech.
Dále vláda v prosinci schválila strategický dokument nazvaný Národní kardiovaskulární plán, který na příštích deset let nastavuje priority v prevenci, léčbě a také v posílení koordinace péče mezi praktickými lékaři, specialisty a kardiologickými centry.
A z celoročních projektů mě napadá skvěle rozběhnutý populační program VZP zaměřený na časný záchyt osteoporózy. Ten je výborným příkladem cílené prevence s konkrétním dopadem na zdraví populace.
A co se podle vás naopak loni událo ve zdravotnictví nejhoršího?
Je znepokojující sledovat zprávy, že se sektor zdravotnictví nedostatečně připravuje na demografické změny, což může logicky vyústit v omezování investic právě do inovací a na náš trh by se pak nedostaly nejnovější léčivé přípravky.
Co očekáváte od letošního roku?
Očekávám – a sama k tomu chci aktivně přispět –, že inovativní léčba bude dostupná včas pro stále širší okruh pacientů.
Věřím, že Asociace inovativního farmaceutického průmyslu bude i nadále prosazovat systémové změny, které povedou k vyšší dostupnosti cílené léčby. Ano, bude to výzva – příští rok je volební, a zdravotnictví je citlivé téma nejen v tomto období. Přesto doufám, že se podaří zajistit, nebo alespoň odstartovat strukturální změny, které uvolní potřebné zdroje a zlepší péči o pacienty.
Jednou z klíčových výzev je minimalizace rozdílu mezi průměrnou délkou života a délkou života ve zdraví – rozdílu, který je v České republice bohužel velmi výrazný. Naším úkolem je tento rozdíl co nejvíce zmenšit.
Jaké změny, které lze letos uskutečnit, by podle vás tuzemskému zdravotnictví prospěly?
Vidím tři konkrétní oblasti, kde je možné relativně snadno zavést nebo dokončit změny, které zároveň přinášejí měřitelné výsledky. První je podpora atraktivity českého trhu pro klinické studie. Ty totiž urychlují přístup pacientů k nejnovějším terapiím, přinášejí ekonomické výhody, posilují vědecký pokrok a zvyšují mezinárodní prestiž České republiky. Vytvoření atraktivnějšího prostředí pro jejich zadavatele by mělo být prioritou.
Druhou oblastí je zvýšení investic do prevence a edukace pacientů. Efektivní prevence a vzdělávání všech – jak nemocných, tak momentálně zdravých – mohou významně snížit počet závažných stavů chronických onemocnění. Klíčem je motivovat občany – jak pacienty, tak zdravé jedince – k větší odpovědnosti za vlastní zdraví.
Prospělo by také zavedení předvídatelného systému úhrad v mnohem větší míře a nejen u léků. Předvídatelná pravidla pro úhrady by měla zahrnovat i oblasti, jako jsou například digitální technologie a zdravotnické prostředky. Pokud se prokáže měřitelný efekt, je na místě redistribuce financí ve prospěch těchto inovací.
A jaké jsou vaše profesní plány v novém roce?
V novém roce se těším na další spolupráci se všemi dosavadními partnery a nově také na spolupráci s Hospodářskou komorou.
Společnost Amgen navíc plánuje během příštích dvou až tří let uvést na evropský trh několik inovativních léčivých přípravků. Mojí hlavní prioritou bude zajistit, aby se tyto léky dostaly co nejrychleji k pacientům v České republice.