Po měsících intenzivních jednání a debat europoslanci včera oficiálně schválili dlouho očekávané osamostatnění nynějšího podvýboru pro veřejné zdraví (SANT). Ten se dosud nacházel pod hlavičkou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Nový výbor bude nyní fungovat zcela samostatně s výhradním zaměřením na oblast zdravotní politiky. Personálně se má rozrůst o 13 nových členů. Kdo konkrétně ve výboru zasedne bude předmětem lednového pléna, informoval Zdravotnický deník tým předsedy SANT Adama Jarubase.
K rozhodnutí došlo v rámci včerejšího plenárního zasedání, kde se z 649 přihlášených europoslanců vyslovilo 448 pro změnu, 161 bylo proti a 40 se zdrželo hlasování. Tento krok přichází v období, kdy je zdravotní problematika více než kdy dříve významnou součástí evropské agendy. Pandemie covid-19 a následné výzvy v oblasti zdravotní péče ukázaly, že Evropská unie potřebuje efektivnější mechanismy pro řešení krizí a zlepšení přístupu ke zdravotní péči.
Podvýbor SANT vznikl teprve v únoru loňského roku a byl částí výboru ENVI, jehož agenda zahrnuje široké spektrum témat od životního prostředí po bezpečnost potravin. SANT se zaměřoval především na veřejné zdraví, avšak jeho slabý mandát a sdílené kompetence s ENVI často omezovaly jeho efektivitu. To se má nyní změnit.
Změna přijde v lednu
„Cílený mandát výboru SANT mu umožní agilně a efektivně řešit nejnaléhavější zdravotní problémy. Otevřená spolupráce s ostatními příslušnými výbory Parlamentu a komisaři mu zároveň umožní zachovat přístup ,Jedno zdraví‘,“ uvedl v oficiálním prohlášení po hlasování polský europoslanec Adam Jarubas (EPP), který je předsedou podvýboru pro veřejné zdraví.
Stěžejním úkolem pro europoslance nyní bude zajistit hladký přechod z ENVI do nové struktury. Přesun členů, legislativních aktů a agendy si vyžádá spolupráci napříč politickými frakcemi. „Chceme to provést formou gentlemanské dohody, abychom minimalizovali potřebu rozsáhlých změn,“ uvedl zkraje prosince pro zpravodajský web Euractiv zdroj z Evropského parlamentu. Klíčové bude rovněž zajistit, aby europoslanci nemuseli volit mezi členstvím v jednotlivých výborech nebo mezi rolemi zpravodajů.
Samotné složení výboru (které by mělo teoreticky odrážet složení Evropského parlamentu) určí každá politická skupina a nezařazení europoslanci. „O přesných jménech poslanců SANT se bude hlasovat na lednovém plenárním zasedání,“ sdělil Zdravotnickému deníku asistent předsedy podvýboru Borys Maria Brzezinski. Nynější podvýbor pro veřejné zdraví technicky vzato přestane existovat první den lednového plenárního zasedání a jako výbor bude formálně zřízen téhož dne. Předseda a místopředsedové výboru budou zvoleni na příslušných ustavujících zasedáních.
Je otázkou, zdali vedení zůstane beze změny. Nyní je jeho předsedou Adam Jarubas (EPP) a místopředsedy Tilly Metzová (Zelení), Stine Bossová (Renew Europe), Romana Jerkovićová (S&D) a Emmanouil Fragkos (ECR). Nynější 30členný podvýbor se má navíc rozrůst o 13 členů, tedy na 43.
Pestrá agenda
Osamostatnění výboru SANT by měl představovat důležitý krok k větší akceschopnosti v oblasti zdravotní politiky. Zatímco problematika bezpečnosti potravin zůstane nadále pod kompetencí ENVI, nový výbor se bude plně soustředit na klíčová témata, jako jsou léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, programy a specifické akce v oblasti veřejného zdraví, připravenost na zdravotní krize a reakce na ně, duševní zdraví a práva pacientů, zdravotní aspekty bioterorismu a témata týkající se Evropské agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Výbor SANT má rovněž rozvíjet vztahy se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). „Výbor bude mít širší sekretariát a více prostředků na studie, mise a další aktivity,“ doplnil dále pro Zdravotnický deník Brzezinski.
„Ve stále nestabilnějším světě musíme zajistit větší autonomii v oblasti léčiv a dalších zdravotnických zdrojů, rychlejší detekci a připravenost na budoucí zdravotní krize, zajistit vedoucí postavení v oblasti inovací ve zdravotnictví ve prospěch pacientů, ale také konkurenceschopnosti EU. Musíme snížit nerovnosti v oblasti zdraví, a to jak mezi jednotlivými zeměmi EU, tak v rámci nich,“ vytyčil dlouhodobé cíle Jarubas.
Už od vzniku podvýboru SANT v roce 2023 se spekulovalo o jeho osamostatnění. Přestože jeho zakládající mandát byl omezený, rychle se ukázalo, že zdravotní agenda je příliš zásadní na to, aby zůstavala podřízena obecnějšímu výboru. Včerejší hlasování tak může být považováno za historický krok směrem k posílení evropské zdravotní politiky a zároveň jako odpověď na volání po větší efektivitě a odpovědnosti v této oblasti.