Nezmění-li se současné tempo růstu výdajů zdravotních pojišťoven, reálně hrozí, že do dvou let vyčerpají své rezervy, což by ohrozilo fungování systému veřejného zdravotního pojištění, varovala nedávno vládní zpráva. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV) podle této zprávy patří mezi tuzemské plátce s nejstabilnějším hospodařením, přesto se i v ní zamýšlejí nad tím, jaké kroky učinit k tomu, aby se solidární systém zdravotního pojištění podařilo udržet. Jsou si přitom vědomi, že půjde i o kroky nepopulární, což Zdravotnickému deníku potvrdila ředitelka zdravotnického úseku ZP MV Zdeňka Salcman Kučerová.
Z údajů vládní zprávy vyplývá, že si ZP MV drží ve většině ukazatelů pozici druhé největší tuzemské zdravotní pojišťovny, hned za největší Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. ZP MV má druhý největší počet pojištěnců, druhé největší příjmy i druhé nejvyšší výdaje. Zároveň po konci roku disponovala i druhým nejvyšším zůstatkem na bankovním účtu pojišťovny, který by měl zůstat druhým nejvyšším i podle pojistných plánů tuzemských plátců na rok 2024:
Zdroj: Hodnocení předpokládaného vývoje systému veřejného zdravotního pojištění na základě návrhů zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na rok 2024I přes silnou pozici mezi ostatními zdravotními pojišťovnami ale i ZP MV podle pojistného plánu hrozí – stejně jako všem ostatním plátcům – brzké vyčerpání zůstatku na běžném účtu již ve dvouletém horizontu. Aby se zůstatky zdravotních pojišťoven zcela nevyčerpaly a nezačaly vznikat velké objemy závazků po lhůtě splatnosti, je podle vládní zprávy nevyhnutelné, aby rychle došlo k významnému zvolnění dynamiky výdajů systému, které výrazně narůstají všem zdravotním pojišťovnám (viz graf) a to ve všech segmentech péče.
Zdroj: ZP MV, Zdravotně pojistný plán 2024Že si je ZP MV vědoma aktuální situace, konstatuje přímo ve svém pojistném plánu na letošní rok. „Při plánování výše nákladů na zdravotní služby na rok 2024 pojišťovna počítá dle dostupných informací s tím, že náklady na zdravotní služby pravděpodobně porostou rychleji, než se budou zvyšovat disponibilní příjmy, které představuje zejména pojistné na veřejné zdravotní pojištění po přerozdělování,“ stojí v něm. Zásadní výzvou, které bude ZP MV podle svého pojistného plánu v roce 2024 čelit, tak má být „zachování dostatečného objemu finančních prostředků k úhradě nákladů na zdravotní služby a ostatních závazků a tím i zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče klientům“.
Připraveni na spolupráci
Obavy z toho, že systém veřejného zdravotního pojištění narazí v roce 2025 do bariéry nízké efektivity a produktivity, vyjadřuje ředitelka zdravotnického úseku ZP MV Zdeňka Salcman Kučerová. Pro Zdravotnický deník popsala, proč se to podle ní stane. „V systému schází zabudované pobídky k efektivitě a produktivitě, naopak systém odměňuje ty, kteří se umí rychle orientovat a vyhledávat nežádoucí výhody, aniž by reflektoval zejména zájmy pojištěnců,“ uvedla Salcman Kučerová.
V rámci svých možností proto ZP MV buduje síť partnerských poskytovatelů tak, aby naplnila potřeby zdravotních služeb pro své pojištěnce. „To se nám dlouhodobě daří a přispívá to k napravení dlouhodobě pokřivených pravidel v systému veřejného zdravotního pojištění. Není ale v silách jedné, i když velké a stabilní pojišťovny, napravit léta neřešené problémy, k tomu se musí čelem postavit i ostatní zdravotní pojišťovny ale i ostatní důležití hráči v systému veřejného zdravotního pojištění,“ varovala Salcman Kučerová s tím, že se náprava systému nesmí skládat jen z populárních kroků, naopak je třeba udělat opatření, která budou bolet pojišťovny, poskytovatele ale i pojištěnce. „Pokud ale chceme udržet solidární systém zdravotního pojištění, nezbude nám nic jiného,“ dodala ředitelka zdravotnického úseku ZP MV.
Pojišťovna si je zároveň dobře vědoma toho, že nově přicházející inovativní léčiva budou mít vysoký dopad na rozpočet celého zdravotního systému. „Jsme připraveni spolupracovat s ostatními zdravotními pojišťovnami, Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ministerstvem zdravotnictví a držiteli registrací na nových metodách úhrad, například rozložením jedné úhrady v čase do více dílů podle prokázané účinnosti léčiva u konkrétního pojištěnce,“ uzavřela Zdeňka Salcman Kučerová.